Tipy na výlety

Kam

Na výlet?

Vodní nádrž Orlík

Koupání

Orlík

2 km

Vodní nádrž Orlík je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. Doporučujeme skvělé koupání, půjčení lodí na Orlíku nebo vyhlídkové plavby lodí – doporučujeme plavbu od hradu Zvíkov na zámek Orlík.

 

Zámek

Zámek Orlík

6 km

Jihočeský zámek umístěný na skalnatém ostrově nad Vltavou a vlastněný Schwarzenbergy. V pramenech je jeho existence doložena nejdříve v polovině 13. století, tehdy ještě jako dřevěného hrádku a součást královského majetku, který plnil úlohu celnice (clo se vybíralo od proplouvajících lodí za převážené zboží).

Zámek Orlík

 

Bistro Orlík

Bistro

Bistro Orlík

6 km

Přímo v areálu Zámku Orlík můžete navštívit čerstvě otevřené Bistro Orlík. Jedná se o rodinnou firmu, která nabízí občerstvení z lokálních surovin. Doporučujeme jejich víkendové grilování, skvělé italské gelato české výroby, domácí limonády a spoustu dalších dobrot, jako jsou paštiky, víno, pražená káva, piknikové koše atd. atd. Navíc spoustu produktů z lokální produkce, kterou v Bistru ochutnáte, můžete tamtéž i nakoupit. Tak si s rodinou či firmou udělejte výlet. Na takový gastronomický zážitek nezapomenete!

 

Most

Žďákovský most

2 km

Žďákovský most je ocelový silniční most, který překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady v okrese Písek, v jižních Čechách. Je součástí silnice I/19 spojující Tábor s Plzní a nachází se asi 15 km západně od Milevska a 12 km východně od Mirovic. Leží mezi vesnicemi Staré Sedlo na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky. Jde o největší jednoobloukový most bez táhla na světě.

Žďákovský most

 

Hrad Zvíkov

Hrad

Hrad Zvíkov

14 km

Hrad založil pravděpodobně již král Přemysl Otakar I. a jeho potomkům patřil až do vymření rodu v roce 1306. Poté ho získali do zástavy Rožmberkové, od kterých ho vykoupil král Karel IV. Během husitských válek se však vrátil do zástavy Rožmberkům. Po nich se v držení hradu vystřídali Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Během své historie byl několikrát dobýván a přestavován. Profesor August Sedláček jej ve svém díle nazval králem českých hradů.

 

Plavba

Plavba parníkem ze zámku Orlík na hrad Zvíkov

14 km

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví. Linka z podhradí zámku Orlík do přístaviště pod hradem Zvíkov jezdí každý víkend a o státních svátcích. Trasa je obvykle provozována po celou dobu plavební sezony od dubna do října. Díky plavbě máte jedinečnou možnost vidět tyto památky také z vodní hladiny. Směr Zvíkov loď vyplouvá v: 9:50, 10:30 a 13:30 hodin, plavba trvá přibližně hodinu. Směr Orlík loď vyplouvá v: 12:00, 15:00 a 16:00 hodin.

 

Hrad Zvíkov

Tábor

Město Tábor

39 km

Tábor je město ve stejnojmenném okrese, v Jihočeském kraji, 50 km severně od Českých Budějovic a 75 km jižně od Prahy. Leží na řece Lužnici. Žije zde přibližně 34 tisíc obyvatel, a jde tak o druhé největší město v kraji, po Českých Budějovicích. Historické jádro města, s dokonale zachovalou sítí křivolakých uliček v gotickém duchu, je památkovou rezervací. Navštívit zde můžete ZOO, husitske muzeum, muzeum Lega a čokolády. Najdete zde také skvělé restaurace a kavárny.

 

Blatná

Zámek Blatná

34 km

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném městě asi 60 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a 95 km jihozápadně od Prahy. Blatná patří nesporně mezi stavebně historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu v České republice. Původně se jednalo o tvrz, jejíž počátky sahají do 13. století. Během 14. století tvrz získala charakter gotického hradu. V následujících stoletích došlo k dalším stavebním úpravám, při kterých zámek získal trojkřídlou dispozici s nádvořím otevřeným do parku. V současné době na zámecký park navazuje obora se stádem daňků skvrnitých, kteří zde volně pobíhají a můžete je nakrmit a vyfotit se s nimi.

Hrad Zvíkov

 

Zeměráj

Ráj

Zeměráj

8 km

V krajině prastarých žulových balvanů na pomezí středních a jižních Čech, nedaleko Orlíku nad Vltavou, najdete na ploše devíti hektarů více než sto různých her, zábavných i naučných prvků, dobrodružných úkolů, hlavolamů a několik skutečně výjimečných lákadel – archeopark raného středověku, kilometr dlouhou přírodní stezku naboso, archeologické a paleontologické naleziště, velké dřevěné bludiště, dětskou herní vesničku, interaktivní hernu, lukostřelnici, množství přírodních hřišť různého zaměření, tajemnou Cestu za pokladem, orientační hru Hlaholam, pátrání po Kamenech času a bloudění v temném Skladišti.

 

Rozhledna

Rozhledna Onen Svět

10 km

Onen Svět (německy Onen Swiet) je vesnička v katastrálním území Zahořany v obci Kovářov. Nachází se severně od Lašovic (500 m přímo, 2 km po silnici) a asi 6,5 km od Kovářova. V roce 2011 zde trvale žilo devět obyvatel. Uprostřed vsi je dřevěná chata Onen svět z roku 1940, podle níž se dnes osada jmenuje. Vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna.

Rozhledna Onen Svět

 

Město Písek

Písek

Město Písek

29 km

Písek je město v Jihočeském kraji, 44 km severozápadně od Českých Budějovic, na řece Otava. Žije zde přibližně 30 tisíc obyvatel. Písek byl založen v roce 1243 a jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Dříve byl městem krajským, sídelním městem Prácheňského kraje, později okresním a nyní je obcí s rozšířenou působností. V Písku se nachází kamenný most ze 13. století, který je nejstarším českým stojícím mostem. Dalšími pamětihodnostmi jsou královský hrad, gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží, což je dominanta města, a několik úseků zachovaných hradeb, jejichž převážná část však byla během průmyslové revoluce zbořena.

 

 

Líbí se vám tato lokalita?

Pokud ano, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám doporučíme další zajímavá místa.

Rezervovat apartmán